
Nem szoktam internetes fórumokat látogatni, most is csak azért tettem kivételt, mert tegnap elolvastam Kornya Zsolt Éjfél Kapitányos regényét (szégyen-gyalázat, eddig nem jutott rá időm), és meglepődve tapasztaltam, hogy azért van benne némi fejlődőképesség: ez a regény majdnem olyan, mintha a Zsolt helyett Gáspár Andris írta volna. (Tényleg, mi lett az Andrissal? Olyan
régóta várom már az új regényeit.) Monumentális hadiflotta-jelenetek, pozitív értelembe vett keresztény szereplők, egyik főszereplő sem sátánista őrült, ráadást még csapatmunka is van (mondjuk, ezek a fickók a történelemkönyvek szerint később sorban ki fogják nyírni egymást) -- szinte már sok ez a jóból!

Mondjuk, azt mindenki sejtette, hogy előbb vagy utóbb megírja Joannész Tzimiszkész életét -- egyrészt, mert állítólag szereti a Tzimische vámpírklánt, másrészt, mert Tzimiszkész is alacsony emberke volt, tehát Kornya könnyen tud azonosulni vele. Ráadást kellett egy regény, ami megmagyarázza, hogyan keletkezett a Sötét Mersant vámpír-szeretője, aki talán Tzimiszkész szerelme, Theophanó (a regényben a pórias nevén, Anasztáziának hívták) császárnő lesz. A történelem egyik érdekessége ugyanis, hogy nem tudjuk, miként halt meg Theophanó, vagy hogy meghalt-e egyáltalán...


Ugyanakkor úgy vélem, stilisztikai és történelemhűségi szempontból ez eddig a legtre
hányabban összedobott regénye. (Nyílván sürgősen kellett a pénz, ezért dobott már megint sutba minden értékítéletet.) Egyrészt döbbenten vettem észre, hogy a regény még hozzávetőlegesen sincs befejezve, aztán itt vannak ezek az általa bevezetett, szerintem részben saját találmányú szavak (mondjuk ez még lehet szándékos is), meg ezek a magyartalan nyelvtani szerkezetű mondatok (kiborítóak ezek a felcserélt alighanemes szerkezetek), és akkor még ott vannak azok az oldalak, amiken a tördelőszerkesztő szúrt el valamit. Mondjuk ez még nem olyan vészes, még így is ő maradt az egyik legszebb nyelvezetű magyar író.


Másodszor: a törzsökös arab Hamdánida-dinasztiában Sajf ad-Daula nevű emírből assz'em kettő
volt, az elsővel háborúzott Phokas és Tzimiszkész, a második, jó 50 évvel később élt "A Hit Kardja" (mert ezt jelenti a név) csak egy gyerek volt, amikor egy Lulu nevezetű mameluk hadvezére elvesztette a háborút az egyiptomi Fatimidák ellen, s így az ifjú II. Sharíf (Mohamed prófétától származó) Sajf ad-Daula (1010 körül) a dinasztia utolsó előtti tagjaként meghalt egy csatában. (A dinasztia utolsó sarja emigrált Bizáncba.) Ezt a két embert keverte össze Kornya a visszaemlékezés-jelenetben. Az első Sajf ad-Daula (kb. 943-967 között uralkodott), aki meghódította, átépítette és székhelyévé tette Aleppót, valóban igen fogékony volt a művészetek, elsősorban a költészet iránt (az udvarában élt és alkotott a legnagyobb arab költők, tudósok és filozófusok egész sora), ugyanakkor ő maga nem volt költő, csak az egyik unokaöccse, Abu Firas
Al-Hamadani dédelgetett ilyen ambíciókat. A kölyök verseit még ma is olvassák, pedig bizánci hadifogságban halt meg, mert odahaza belekeveredett egy költői versenyekkel vegyített udvari intrikába, mire büntetésből elküldték őt a határra, egy végvár védelmére, hogy harcoljon Tzimiszkészék ellen, és a vele küldött hadvezérek a csata hevében "teljesen véletlenül" visszavonultak a falakról a sereggel együtt, miközben őt és a testőreit bekerítette az ellenség. Érdekes módon a családjának sem volt sürgős, hogy kifizessék a szabadon bocsátásáért követelt borsos váltságdíjat... Ez az első Sajf ad-Daula azonban nem vesztett hadjáratot Bizánc ellen, hanem tulajdonképpen megnyerte azt!


Érdekesebb viszont, hogy ennek a korábbi Sajf ad-Daulának volt a vezírje Abu
Naszr ibn Muhammad al-Farábi (870-954), a híres arab filozófus, a legnagyobb közép-ázsiai filozófusok és polihisztorok közé tartozott. Második Mesternek nevezték őt, s elsőnek Arisztotelészt tartották. A Szir-darja partján fekvő Farabban született, s több filozófiai, matematikai és fizikai mű őrzi nevét. Ezek a könyvek úgy születtek, hogy a sikeres vezír (azaz amolyan miniszterelnök) al-Farábit egy udvari összeesküvés után lecsukták, és a börtönben ülve, unalmában írta meg az arab filozófia legnagyobb alkotásait, köztük a saját utópisztikus társadalmának, az Ideális Városnak (Medinet al-Fadíla) a leírását. A tudományok felosztásáról írott Kitáb ihszá al-ulum című könyvében összefoglalja az ismeretek minden területét, a teológiától a csillagászatig.
Az emberi test szerveiről írott traktátuma alapján megállapíthatjuk, hogy az orvostudomány feladatainak és céljainak meghatározásában Ibn Szína közvetlen elődjének tekinthető. Írt ezenkívül egy traktátumot az elméleti és a gyakorlati orvoslásról. Nem kis mértékben Farábié az érdem, hogy Európa tudósai megismerkedtek Arisztotelész tanításával. Nemcsak az által, hogy bemutatta Arisztotelész főbb műveit, hanem azzal is, hogy nagy munkát végzett annak érdekében, hogy Arisztotelész haladó gondolatairól lehántsa Platón idealista koncepcióit. Ezzel kapcsolatban sokan kritizálták, hogy rosszindulatúan eltorzította vagy pontatlanul idézte a görög forrásokat, viszont tudni kell, hogy ő eleve al-Kindi arab nyelvű fordításai alapján dolgozott, ráadást az Arisztotelész-kommentárokat puszta emlékezetből írta meg, mivel a börtönőrök könyveket nemigen adtak a kezébe. (Nyílván hasonló okokból tévedett Kornya is.) Farábi készítette elő az egész középkori kultúra egyik legkimagaslóbb alakjának, Avicennának (ibn Sínának) a fellépését.






Ja, még egy észrevétel a regénnyel kapcsolatban: azért Phokas jellemét i
gazán élethűen adta vissza Kornya, ráadást elsütött egy poént, amit talán sokan nem vettek észre, azt írja a Tzimiszkész megtalálását követő jelenetben, hogy Phokas maga sem eszik húst. Ebből talán sokan arra következtethetnek, hogy a katonái iránti szolidaritásából hagyta el a húsételek fogyasztását, pedig nem így van: Niképhorosz Phókasz hírhedt volt a vegetarianizmusáról, ez is az egyik penitenciás fogadalma, amit a szerzetesek róttak ki rá büntetésből valami vétségéért.

Akárhogy is, izgatottan várom a folytatást:
Egy régi ismerős
PS:
Íme egy barátom Tzimiszkész oldala:
Íme egy barátom Tzimiszkész oldala:
Konstantinápoly interaktív térképe:
És egy másik, igaz, már csak romjaiban:

Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése